Polska Parafia Rzymsko-Katolicka w Leeds
pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Stanisława Kostki


Prawda, czy legenda?

Oglądając telewizję i czytając różne artykuły o przyczynach straszliwej klęski Września'39 nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Państwo Polskie wywiązało się wzorowo, żołnierz bił się dzielnie, generalicja dokonywała cudów, a gdyby nie sowieci, to wojna trwałaby jeszcze z kilka miesięcy... Na pewno?

To się pewnie Państwu nie spodoba, co napiszę, ale i tak to zrobię. Otóż Państwo Polskie dało się „wpuścić w maliny” „Aliantom”, którzy zapobiegli atakowi na nich, jako pierwszych: Hitler doskonale zdawał sobie sprawę, że Francja ani Anglia pomocy Polsce nie udzielą, jednocześnie był pewien, że w przypadku ataku na zachód, Polska z obietnic sojuszniczych się wywiąże. Wybrał „Fall Waiss” kierując się zimną logiką. To nie koniec – gdy pełna mobilizacja w hitlerlandzie była już oczywista w czerwcu, Rydz Śmigły ogłosił ją 30 sierpnia... z tego też się wycofał … zawiesił ją na cały dzień. W efekcie ponad 1/3 żołnierzy nie dotarła do swoich oddziałów na czas.

2/3 jednak dotarło. Wojsko Polskie, liczebnie i sprzętowo, było oceniane jako piąta potęga militarna świata. Bardzo słusznie. 30 dywizji – około, teoretycznie, dwa miliony bitnych i doskonale wyszkolonych żołnierzy, kilkaset czołgów, niezła artyleria, nienajgorsze, jak na owe czasy, lotnictwo. Do tego, o czym niemieckie dowództwo nie wiedziało, – złamane szyfry enigmy, tajna broń Ur - rusznica przeciwpancerna zdolna do odległości 400 metrów rozwalić każdy szwabski czołg i parę innych. Wypadało tylko poprawić zdolności lotnictwa, poprawiając osiągi naszych myśliwców... co zrobiono - unowocześnione p7/p11 czyli p24 zdały egzamin doskonale… w Grecji w 1940 ... wszystkie poszły na eksport... gdy te, którymi dysponowaliśmy we wrześniu, były wolniejsze od niemieckich bombowców (!)... Z pożądanych zakupów broni pancernej i przeciwpancernej zrezygnowano. Kupiono nowoczesnej okręty podwodne i niszczyciele... bardzo się nam te kosztowne zakupy przydały, prawda? Ten przykład samodzielnie wykazałby, że Polską Armią rządzili w tamtym czasie ludzie absolutnie niekompetentni.

Co napisać o naszym najwyższym dowództwie? Gen Bortnowski (Armia Pomorze), Młot-Fijałkowki (Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”, a gen. Rómmel (Armia Łódź), Biernacki (Armia Prusy), Fabrycy (Armia Karpaty) uciekli po pierwszych walkach, opuszczając powierzone im oddziały, które biły się bez dowódców...

Jedno tylko okazało się prawdą. Tam gdzie Żołnierz Polski miał dowódców takich jak generałowie Maczek, Kleeberg, czy Dąbek, prał szwabskie tyłki aż furczało. Heroizm i umiejętności Prawdziwych Bohaterów Września znajdowały nawet uznanie u samych niemieckich generałach, co często znaleźć można w ich wspomnieniach. W 1942 generał von Lippe napisał „Wojna nie daje mi satysfakcji, jest łatwa. Nikt się nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana. Właściwie bili się tylko Polacy, bronili się jak lwy. Tak, oni bili się jak lwy”.

Przykro to pisać. Wolałbym napisać o Herosach bitwy spod Mokrą (użyto wspomnianych karabinów Ur, między innymi … zniszczono kilkadziesiąt niemieckich czołgów już w pierwszym ataku na polskie pozycje), „Spartanach” spod Wizny i setkach innych przykładach tego,  jak strasznym przeciwnikiem jest Polski Żołnierz, gdy jest dobrze dowodzony i przyzwoicie uzbrojony.

O liderach naszego Kraju głoszących, „że nie oddamy, nawet guzika” nie napiszę nic...

Ten ostatni cytat, mi niestety, przypomina ostatnią batalię obecnego rządu o ustawę dotyczącą Instytutu Pamięci Narodowej... podobno też nie mieliśmy oddać ani guzika, a oddaliśmy spodnie. Polityka to nie zabawa w piękne słowa, a twarda walka poparta realizmem. O honorze nie wspomnę.

II Rzeczpospolita nie wypełniła kuponu toto totka, który był Jej dany od Boga i zginęła w hekatombie krwi Jej Dzieci. Obyśmy się opamiętali i o Tę, którą znów nam Pan Bóg podarował, dbali. Oby nigdy nie wróciły czasy, gdy śpiewano „Ojczyznę Wolną, Racz nam wrócić Panie”.

Pamiętajmy o naszych Bohaterach. Pamiętajmy też o naszych zdrajcach. Trzeba bowiem wiedzieć, czym była Targowica, by oceniać na przykład, by ocenić właściwie działania naszej totalnej opozycji, która wyciera kolanami dywaniki pod tronami obcych władców... Niestety, porównanie obecnej władzy do sanacji też narzuca się samo. Oby dokonywała dobrych wyborów ku Chwale Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Daj Panie Boże. /Maciej B./